.
Šobrīd redzam un izjūtam ikdienas notikumu maiņu. Sociālajos tīklos parādās jaunākās ziņas. Darba gaita norit nedaudz citādāk. Cilvēki piedzīvo satraukumu. Liela daļa trauksmes ir saistīta ar neziņu. Nezināmais, visticamāk, izsauc bailes nevis zināmais. Šī brīža piedzīvotais satraukums tiek dēvēts par adaptīvo trauksmi, tas nozīmē, ka tā ir dabiska veselības reakcija uz pasaulē šobrīd notiekošo. Tas nozīmē, ka Jūs novērtējat savu risku. Mēs nevaram kontrolēt visus procesus, bet varam darīt visu, lai rūpētos par sevi.
Atgādiniet sev, ka ir pilnīgi normāli justies neomulīgi un nemierīgi par slimību, tās ir izplatītas un pilnīgi saprotamas bažas un bailes. Runājiet ar draugiem, kolēģiem par to, kā viņi jums var palīdzēt un otrādi, kā jūs varat viņiem palīdzēt.
Mēģiniet izvairīties no biežas domu aizklīšanas par jautājumu ”kas būtu, ja?”. Labāk ir koncentrēt domas uz tagadni un realitāti. Ņemot vērā, kā saziņas līdzekļos paradās daudz informācijas, tad labāk ieteiktu izvēlēties drošus avotus un regulēt tur pavadīto laiku. Tas nozīmē, atvēlēt konkrētu laika limitu jaunas informācijas uzzināšanai, apkopošanai. Ir cilvēki, kas izvēlas informāciju aplūkot trīs reizes dienā pa 15 minūtēm. Ir cilvēki, kas vienu reizi dienā noskatās preses konferences. Apziņa, ka pārējā informācija var būt maldīga un par korektāko uzskatīt drošus avotus.
Trauksmes pazīmes bieži jūtamas muskuļos. Trauksmi izjūtam ne tikai ar prātu, bet arī ar ķermeni. Daži ieteikumi trauksmes mazināšanai:
Var palīdzēt elpošanas vingrinājumi. Piemēram, lēnām ieelpojat, skaitot līdz pieci, aizturiet elpu, līdz septiņi un lēnām izelpojat. Veicot lēnu elpošanu vēderam vajadzētu piepūsties, kad ieelpojat, un samazināties, kad izelpojat.
Latvijā ir lauki, jūra, vietas, kur nav cilvēku pūļu un iespēja jums atrasties dabā. Dodieties dažu minūšu pastaigā svaigā gaisā un saules gaismā.
Rūpējaties par sava miega kvalitāti. Labai miega higiēnai var palīdzēt:
Izvēdināta telpa.
Pieturēšanās pie regulāras, relaksējošas gulētiešanas rutīnas.
Parastai vislabākais miegs ir telpā, kas ir tumša.
Gultu izmantot tam paredzētiem mērķiem, ne TV skatīšanai. Neaizmigt pie ieslēgta TV.
Ir labi katram atrast savus individuālos paņēmienus, kas dienas beigās palīdz nomierināties, atslābināties un aizmigt.
Iesaku katram atrast kādu relaksācijas un nomierināšanas veidu. Citi dzer siltu pienu ar medu vai kakao, ietinas siltā sedziņā vai iet burbuļvanna. Citiem palīdz telpas uzkopšana, citiem meditācija.
Klīniskais un veselības psihologs, Eva Raucka-Pļaviņa
Nav komentāru
Komentēt
Pirkumu grozs
Pirkumu grozs ir tukšs.